Przejdź do głównej zawartości

Jakie zioła na próchnicę zębów?

 

Jakie zioła na próchnicę zębów?

Próchnica zębów to jedna z najczęstszych chorób jamy ustnej. Powoduje ją utrata minerałów ze szkliwa zębów, co prowadzi do ich zniszczenia. Próchnica może być spowodowana przez wiele czynników, w tym przez bakterie, które naturalnie występują w jamie ustnej, spożywanie słodkich i kwaśnych pokarmów oraz słabą higienę jamy ustnej.

Istnieje wiele naturalnych metod, które mogą pomóc w walce z próchnicą zębów. Jednym z nich jest stosowanie ziół. Niektóre zioła mają właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne, które mogą pomóc w zwalczaniu bakterii odpowiedzialnych za próchnicę.

Oto kilka ziół, które mogą być pomocne w walce z próchnicą zębów:

  • Rumianek - ma właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne. Może być stosowany do płukania jamy ustnej lub do żucia świeżych kwiatów rumianku.
  • Szałwia - ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Może być stosowana do płukania jamy ustnej lub do żucia świeżych liści szałwii.
  • Mięta pieprzowa - ma właściwości przeciwbakteryjne i odświeżające. Może być stosowana do płukania jamy ustnej lub do żucia gumy do żucia z miętą.
  • Oregano - ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Może być stosowany do płukania jamy ustnej lub do spożywania w postaci herbaty.
  • Tymianek - ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Może być stosowany do płukania jamy ustnej lub do spożywania w postaci herbaty.

Jak stosować zioła na próchnicę zębów?

Zioła na próchnicę zębów można stosować w postaci naparów, płukanek lub żucia świeżych ziół.

Do przygotowania naparu należy zalać 1 łyżkę suszonego zioła 1 szklanką wrzącej wody. Odstawić na 10-15 minut, a następnie przecedzić.

Płukankę można przygotować na bazie gotowego naparu lub dodając kilka kropli olejku eterycznego do szklanki wody.

Świeże zioła można żuć przez kilka minut, aby uwolnić ich właściwości.

Należy pamiętać, że zioła nie są w stanie zastąpić regularnych wizyt u dentysty. Płukanki i żucie ziół mogą być jedynie uzupełnieniem higieny jamy ustnej.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w walce z próchnicą zębów:

  • Płucz jamę ustną po każdym posiłku.
  • Myj zęby dwa razy dziennie przez co najmniej dwie minuty.
  • Używaj nici dentystycznej raz dziennie.
  • Regularnie odwiedzaj dentystę na wizyty kontrolne.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak fluor chroni zęby?

Pasty do zębów nie tylko chronią przed próchnicą. Niektóre ich składniki pomagają „załatać” niewielkie ubytki w szkliwie Choć szkliwo zębów jest najtwardszą tkanką w organizmie człowieka, (w 96-98 proc. składa się z materii nieorganicznej - kryształków dwuhydroksyapatytu , reszta to związki organiczne i woda) trzeba je wspierać  regularnym szczotkowaniem zębów. Dzięki związkom fluoru, które są dodawane do past do zębów, szkliwo trudniej rozpuszcza się w kwaśnym środowisku jamy ustnej. Jeśli dziecku podaje się podczas wzrostu zębów niewielkie ilości fluoru (w wodzie lub tabletkach), zamiast hydroksyapatytu powstaje odporniejszy fluoroapatyt, który wzmacnia rosnące zęby. Podobne działanie na szkliwo ma fluor regularnie rozpuszczany w ślinie podczas codziennego mycia zębów. Oprócz tego fluorki zmieniają procesy życiowe mikroorganizmów żyjących w kamieniu nazębnym. Zmniejszają ich zdolność do metabolizowania cukrów i tym samym ilość wydzielanych przez nie kwasów. Dodatko

Jak mieć piękne zęby!

Jama ustna - piękne zęby, zdrowe dziąsła, zawsze świeży oddech To trudne do osiągnięcia marzenie wielu osób. Mimo ogromnego postępu, jaki dokonał się w stomatologii, pełnej dostępności szerokiego wachlarza środków higieny jamy ustnej i wiedzy jak zaradzić problemom, z zębami Polaków nie jest najlepiej. Doskonale sprawdza się tu przysłowie, - czym Jaś czy Marysia za młodu.... czyli do głosu ciągle dochodzą nawyki zaszczepione nam w czasach, gdy byliśmy dziećmi. Im później przychodzi nam je zmieniać - tym trudniej tego dokonać. Czasy się jednak zmieniają i piękne, zdrowe zęby są dziś jednym z warunków sukcesu życiowego. Cena jaką przychodzi płacić za zaniedbania jest bardzo wysoka. Szwankuje nasze zdrowie (infekcje bakteryjne, różnorodne stany zapalne), a długotrwałe zabiegi u stomatologa mogą zrujnować zasoby finansowe, o bólu i innych niedogodnościach nie wspomnę. Doskonale, więc sprawdza się przysłowie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Co najczęściej zagraża naszym zębom i dziąsło

Ćwiczenia usprawniające podniebienie miękkie

-           wywołanie ziewania przy nisko opuszczonej szczęce dolnej, język spoczywa na dnie jamy ustnej, -           płukanie gardła ciepłą wodą, -           lekki kaszel, język wysunięty, -           chrapanie na wdechu i wydechu, -           głębokie oddychanie przez jamę ustną przy zaciśniętych nozdrzach i przez nos przy zamkniętych ustach, -           wymawianie połączonych głosek tylnojęzykowych zwartych z samogłoskami np. /ga/, /go/, /ge/, /gu/, /gi/, /gą/, /gę/, tak samo wymawiać głoskę /k/, -           wypowiadanie sylab w połączeniu z głoską /k/, potem z /g/ na końcu, przedłużać zwarcie np.: /ak/, /ok./, /uk/, /ek/, /yk/, /ik/, /ąk/, /ęk/, -           dzieciom po przebytych operacjach rozszczepu podniebienia zaleca się także masaż, może on być wykonywany palcami lub szpatułką, masowanie zaczynamy od środka podniebienia twardego, masaż wykonujemy przed jedzeniem, gdy żołądek jest pusty, wywołujemy odruch wykrztuśny, powoduje to napięcie mięśni zwieraj