Przejdź do głównej zawartości

Jak długo trzeba myć zęby, żeby były białe?

 Białe zęby to marzenie wielu osób. Jednak nie zawsze jest łatwo je osiągnąć. Na kolor zębów wpływa wiele czynników, takich jak:

  • Geny - kolor zębów jest w dużej mierze uwarunkowany genetycznie. Jeśli Twoi rodzice mają żółte zęby, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Ty też będziesz miał żółte zęby.
  • Dieta - pokarmy i napoje, które zawierają barwniki, takie jak czerwone wino, kawa, herbata czy cola, mogą przebarwiać zęby.
  • Palenie tytoniu - palenie tytoniu to jeden z głównych czynników, które powodują przebarwienie zębów.
  • Zaburzenia hormonalne - niektóre zaburzenia hormonalne, takie jak łuszczyca czy choroby tarczycy, mogą powodować przebarwienie zębów.

Oczywiście, nawet jeśli masz geny predysponujące do żółtych zębów, możesz je rozjaśnić poprzez odpowiednią pielęgnację.

Jak myć zęby, żeby były białe?

Aby zęby były białe, należy je myć regularnie i dokładnie. Optymalny czas mycia zębów to 2 minuty. W tym czasie należy skupić się na każdym zębie, zarówno od strony zewnętrznej, jak i wewnętrznej, a także na powierzchni języka.

Podczas mycia zębów należy używać pasty do zębów z fluorem. Fluor wzmacnia szkliwo zębów i chroni je przed przebarwieniami.

Dodatkowo, raz na dwa tygodnie można stosować pastę wybielającą. Pasty wybielające zawierają substancje, które rozjaśniają powierzchnię zębów.

Inne sposoby na rozjaśnienie zębów

Oprócz regularnego mycia zębów, można również stosować inne sposoby na rozjaśnienie zębów.

  • Usuwanie kamienia nazębnego - kamień nazębny to twarda płytka nazębna, która osadza się na zębach. Kamień nazębny jest trudny do usunięcia za pomocą szczoteczki do zębów. Dlatego raz na pół roku należy odwiedzać dentystę, aby usunąć kamień nazębny.
  • Wybielanie stomatologiczne - wybielanie stomatologiczne to zabieg wykonywany przez dentystę. Zabieg polega na nałożeniu na zęby substancji wybielającej, która rozjaśnia powierzchnię zębów.
  • Wybielanie domowe - istnieją również produkty do wybielania zębów, które można stosować w domu. Produkty te zawierają substancje wybielające, które rozjaśniają powierzchnię zębów.

Uwaga!

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek produktu do wybielania zębów, należy skonsultować się z lekarzem dentystą.

Podsumowanie

Aby zęby były białe, należy:

  • Regularnie i dokładnie myć zęby (2 minuty)
  • Stosować pastę do zębów z fluorem
  • Raz na dwa tygodnie stosować pastę wybielającą
  • Usuwać kamień nazębny raz na pół roku
  • W razie potrzeby wykonywać wybielanie stomatologiczne lub domowe

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak fluor chroni zęby?

Pasty do zębów nie tylko chronią przed próchnicą. Niektóre ich składniki pomagają „załatać” niewielkie ubytki w szkliwie Choć szkliwo zębów jest najtwardszą tkanką w organizmie człowieka, (w 96-98 proc. składa się z materii nieorganicznej - kryształków dwuhydroksyapatytu , reszta to związki organiczne i woda) trzeba je wspierać  regularnym szczotkowaniem zębów. Dzięki związkom fluoru, które są dodawane do past do zębów, szkliwo trudniej rozpuszcza się w kwaśnym środowisku jamy ustnej. Jeśli dziecku podaje się podczas wzrostu zębów niewielkie ilości fluoru (w wodzie lub tabletkach), zamiast hydroksyapatytu powstaje odporniejszy fluoroapatyt, który wzmacnia rosnące zęby. Podobne działanie na szkliwo ma fluor regularnie rozpuszczany w ślinie podczas codziennego mycia zębów. Oprócz tego fluorki zmieniają procesy życiowe mikroorganizmów żyjących w kamieniu nazębnym. Zmniejszają ich zdolność do metabolizowania cukrów i tym samym ilość wydzielanych przez nie kwasów. Dodatko

Jak mieć piękne zęby!

Jama ustna - piękne zęby, zdrowe dziąsła, zawsze świeży oddech To trudne do osiągnięcia marzenie wielu osób. Mimo ogromnego postępu, jaki dokonał się w stomatologii, pełnej dostępności szerokiego wachlarza środków higieny jamy ustnej i wiedzy jak zaradzić problemom, z zębami Polaków nie jest najlepiej. Doskonale sprawdza się tu przysłowie, - czym Jaś czy Marysia za młodu.... czyli do głosu ciągle dochodzą nawyki zaszczepione nam w czasach, gdy byliśmy dziećmi. Im później przychodzi nam je zmieniać - tym trudniej tego dokonać. Czasy się jednak zmieniają i piękne, zdrowe zęby są dziś jednym z warunków sukcesu życiowego. Cena jaką przychodzi płacić za zaniedbania jest bardzo wysoka. Szwankuje nasze zdrowie (infekcje bakteryjne, różnorodne stany zapalne), a długotrwałe zabiegi u stomatologa mogą zrujnować zasoby finansowe, o bólu i innych niedogodnościach nie wspomnę. Doskonale, więc sprawdza się przysłowie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Co najczęściej zagraża naszym zębom i dziąsło

Ćwiczenia usprawniające podniebienie miękkie

-           wywołanie ziewania przy nisko opuszczonej szczęce dolnej, język spoczywa na dnie jamy ustnej, -           płukanie gardła ciepłą wodą, -           lekki kaszel, język wysunięty, -           chrapanie na wdechu i wydechu, -           głębokie oddychanie przez jamę ustną przy zaciśniętych nozdrzach i przez nos przy zamkniętych ustach, -           wymawianie połączonych głosek tylnojęzykowych zwartych z samogłoskami np. /ga/, /go/, /ge/, /gu/, /gi/, /gą/, /gę/, tak samo wymawiać głoskę /k/, -           wypowiadanie sylab w połączeniu z głoską /k/, potem z /g/ na końcu, przedłużać zwarcie np.: /ak/, /ok./, /uk/, /ek/, /yk/, /ik/, /ąk/, /ęk/, -           dzieciom po przebytych operacjach rozszczepu podniebienia zaleca się także masaż, może on być wykonywany palcami lub szpatułką, masowanie zaczynamy od środka podniebienia twardego, masaż wykonujemy przed jedzeniem, gdy żołądek jest pusty, wywołujemy odruch wykrztuśny, powoduje to napięcie mięśni zwieraj