Przejdź do głównej zawartości

Jak fluor chroni zęby?

Pasty do zębów nie tylko chronią przed próchnicą. Niektóre ich składniki pomagają „załatać” niewielkie ubytki w szkliwie
Choć szkliwo zębów jest najtwardszą tkanką w organizmie człowieka, (w 96-98 proc. składa się z materii nieorganicznej - kryształków dwuhydroksyapatytu , reszta to związki organiczne i woda) trzeba je wspierać  regularnym szczotkowaniem zębów. Dzięki związkom fluoru, które są dodawane do past do zębów, szkliwo trudniej rozpuszcza się w kwaśnym środowisku jamy ustnej.

Jeśli dziecku podaje się podczas wzrostu zębów niewielkie ilości fluoru (w wodzie lub tabletkach), zamiast hydroksyapatytu powstaje odporniejszy fluoroapatyt, który wzmacnia rosnące zęby. Podobne działanie na szkliwo ma fluor regularnie rozpuszczany w ślinie podczas codziennego mycia zębów.

Oprócz tego fluorki zmieniają procesy życiowe mikroorganizmów żyjących w kamieniu nazębnym. Zmniejszają ich zdolność do metabolizowania cukrów i tym samym ilość wydzielanych przez nie kwasów. Dodatkowo fluor ułatwia tzw. remineralizację, czyli uzupełnianie ubytków minerałów w szkliwie. Fluor przyspiesza też wzrost nowych kryształów szkliwa i sprawia, że są one nawet większe i odporniejsze niż były poprzednio. Taka regeneracja powierzchni szkliwa może doprowadzić do zniknięcia małych, niewidocznych gołym okiem ubytków. Niestety żadna pasta nie potrafi załatać dużych, zaniedbanych dziura spowodowanych próchnicą. To już zadanie dla stomatologa.
 
Pasty nie wolno połykać - nadmiar fluoru w organizmie może powodować odbarwienia zębów.

Pierwsza pasta do zębów w tubce pojawiła się w 1896 roku za sprawą firmy Colgate & Company. Wcześniej pastę sprzedawano w słoikach, które tubka wyparła na dobre już w 1908 roku.


Jak powstaje próchnica?


Za powstawanie w zębach dziur odpowiedzialne są cztery czynniki, które muszą pojawić się jednocześnie, co jak wiadomo - nie jest w tym przypadku trudne. Po pierwsze potrzebne są bakterie, po drugie - cukry zwłaszcza glukoza, sacharoza i fruktoza), po trzecie - zęby muszą być podatne na próchnicę, a po czwarte - niezbędny jest czas. Głównymi winowajcami próchnicy są paciorkowce, szczególnie Streptococcus mutans. W wyniku metabolizmu cukrów, które są im niezbędne do życia, wytwarzają kwasy (przede wszystkim mlekowy). Zakwaszone za ich sprawą środowisko (jama ustna) o ph poniżej 5.5 to doskonałe warunki do demineralizacji szkliwa.
Jakby tego było mało, bakterie uczestniczą w powstawaniu równie groźnej płytki nazębnej. Podatność na próchnicę jest u każdego człowieka inna. Przede wszystkim zależy to od diety i higieny jamy ustnej, ale nie bez znaczenia są też predyspozycje genetyczne. A jeśli kobieta będąc w ciąży dbała o odpowiednie dostawy wapnia i fluoru, a potem w ten sam sposób troszczyła się o dziecko w okresie wzrostu - jego odporność na próchnicę będzie większa.

wybielanie
wybielanie zębów w domu
czym wybielić zęby
domowe wybielanie zębów
wybielanie zębów domowe sposoby
domowe sposoby wybielania zębów
wybielacz do zębów
wybielenie zębów
wybielanie zębów koszt
wybielanie zębów ceny
koszt wybielania zębów
metody wybielania zębów
skuteczne wybielanie zębów
cena wybielania zębów
sposoby wybielania zębów
sposoby na wybielenie zębów
wybielacze do zębów
do wybielania zębów
wybielanie zębów metody
wybielanie zębów domowymi sposobami
co wybiela zęby
wybielania zębów
wybielanie zębów ile kosztuje
wybielić zęby
ceny wybielania zębów
wybielanie zębów sposoby
wybielanie cena
wybielania zębów cena
wybielanie zębów forum
wybielanie zębów kraków
jak wybielić zęby domowym sposobem
domowe sposoby na wybielanie zębów
jak domowym sposobem wybielić zęby
jak naturalnie wybielić zęby
wybielanie zębów laserem
jak skutecznie wybielić zęby
domowy sposób na wybielenie zębów
naturalne wybielanie zębów
jak wybielić zęby domowe sposoby
domowy sposób na białe zęby
czym najlepiej wybielić zęby
jak najlepiej wybielić zęby
wybielanie zębów w ciąży
kosmetyczne wybielanie zębów
wybielenie zębów cena
wybielanie zębów najlepsza metoda
najlepsza metoda wybielania zębów
sposób na wybielenie zębów
wybielanie zębów domowym sposobem
sposoby na wybielanie zębów

Komentarze

  1. W Centrum Stomatologii Dentech (http://www.centrum-stomatologii.pl) pracują fachowcy, na których zawsze można liczyć.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak długo trzeba myć zęby, żeby były białe?

 Białe zęby to marzenie wielu osób. Jednak nie zawsze jest łatwo je osiągnąć. Na kolor zębów wpływa wiele czynników, takich jak: Geny - kolor zębów jest w dużej mierze uwarunkowany genetycznie. Jeśli Twoi rodzice mają żółte zęby, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Ty też będziesz miał żółte zęby. Dieta - pokarmy i napoje, które zawierają barwniki, takie jak czerwone wino, kawa, herbata czy cola, mogą przebarwiać zęby. Palenie tytoniu - palenie tytoniu to jeden z głównych czynników, które powodują przebarwienie zębów. Zaburzenia hormonalne - niektóre zaburzenia hormonalne, takie jak łuszczyca czy choroby tarczycy, mogą powodować przebarwienie zębów. Oczywiście, nawet jeśli masz geny predysponujące do żółtych zębów, możesz je rozjaśnić poprzez odpowiednią pielęgnację. Jak myć zęby, żeby były białe? Aby zęby były białe, należy je myć regularnie i dokładnie. Optymalny czas mycia zębów to 2 minuty . W tym czasie należy skupić się na każdym zębie, zarówno od strony zewnętrznej, ...

Jak mieć piękne zęby!

Jama ustna - piękne zęby, zdrowe dziąsła, zawsze świeży oddech To trudne do osiągnięcia marzenie wielu osób. Mimo ogromnego postępu, jaki dokonał się w stomatologii, pełnej dostępności szerokiego wachlarza środków higieny jamy ustnej i wiedzy jak zaradzić problemom, z zębami Polaków nie jest najlepiej. Doskonale sprawdza się tu przysłowie, - czym Jaś czy Marysia za młodu.... czyli do głosu ciągle dochodzą nawyki zaszczepione nam w czasach, gdy byliśmy dziećmi. Im później przychodzi nam je zmieniać - tym trudniej tego dokonać. Czasy się jednak zmieniają i piękne, zdrowe zęby są dziś jednym z warunków sukcesu życiowego. Cena jaką przychodzi płacić za zaniedbania jest bardzo wysoka. Szwankuje nasze zdrowie (infekcje bakteryjne, różnorodne stany zapalne), a długotrwałe zabiegi u stomatologa mogą zrujnować zasoby finansowe, o bólu i innych niedogodnościach nie wspomnę. Doskonale, więc sprawdza się przysłowie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Co najczęściej zagraża naszym zębom i dziąsło...