Przejdź do głównej zawartości

Co na odsłonięte szyjki zębowe?

 Odsłonięte szyjki zębowe to problem, który może dotyczyć osób w każdym wieku. Powstaje on w wyniku cofnięcia się dziąseł, co odsłania tkankę zębinową. Szyjki zębowe są wtedy bardziej podatne na podrażnienia, ból i nadwrażliwość.

Przyczyny odsłoniętych szyjek zębowych

Do najczęstszych przyczyn odsłoniętych szyjek zębowych należą:

  • Choroby przyzębia, takie jak zapalenie przyzębia i zapalenie dziąseł.
  • Zła higiena jamy ustnej.
  • Przeciążenie zębów, na przykład w wyniku zgrzytania zębami lub bruksizmu.
  • Uraz mechaniczny, na przykład stłuczenie lub złamanie zęba.
  • Ciąża.
  • Zmiany hormonalne.

Objawy odsłoniętych szyjek zębowych

Oprócz estetycznych niedoskonałości, odsłonięte szyjki zębowe mogą powodować następujące objawy:

  • Ból, zwłaszcza podczas jedzenia gorących, zimnych, kwaśnych lub słodkich pokarmów.
  • Nadwrażliwość, która może być odczuwalna nawet przy oddychaniu.
  • Pojawienie się przebarwień.

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych zależy od przyczyny problemu. W przypadku chorób przyzębia konieczne jest ich leczenie, które obejmuje usuwanie kamienia nazębnego i płytki bakteryjnej, a także regenerację tkanek dziąseł.

W przypadku zła higieny jamy ustnej należy zadbać o jej poprawę. Należy szczotkować zęby dwa razy dziennie przez co najmniej dwie minuty, używając miękkiej szczoteczki do zębów i pasty z fluorem. Należy również regularnie nitkować zęby i płukać jamę ustną.

W przypadku przeciążenia zębów należy zastosować odpowiednią terapię, która może obejmować na przykład noszenie aparatu ortodontycznego lub szyny relaksacyjnej.

W przypadku urazu mechanicznego konieczne może być leczenie stomatologiczne, na przykład wypełnienie lub leczenie kanałowe.

W przypadku ciąży lub zmian hormonalnych objawy odsłoniętych szyjek zębowych mogą ustąpić samoistnie po zakończeniu tych okresów.

Domowe sposoby na odsłonięte szyjki zębowe

Oprócz leczenia stomatologicznego, można również zastosować domowe sposoby na odsłonięte szyjki zębowe. Do najpopularniejszych metod należą:

  • Stosowanie pasty do zębów z fluorem. Fluor wzmacnia szkliwo zębów, co może zmniejszyć nadwrażliwość.
  • Stosowanie płynów do płukania jamy ustnej z fluorem. Płukanki do ust z fluorem również wzmacniają szkliwo zębów.
  • Stosowanie żeli na nadwrażliwość zębów. Żele te zawierają substancje, które zmniejszają nadwrażliwość zębiny.

Ważne wskazówki

  • Jeśli odczuwasz ból lub nadwrażliwość szyjek zębowych, nie lekceważ tych objawów. Skonsultuj się ze stomatologiem, który ustali przyczynę problemu i zaleci odpowiednie leczenie.
  • Dobierając pastę do zębów, zwróć uwagę na jej skład. Unikaj past zawierających substancje drażniące, takie jak alkohol lub szorstkie cząsteczki.
  • Stosując płyny do płukania jamy ustnej, nie nadużywaj ich. Nadmierne stosowanie płynów do płukania jamy ustnej może również podrażnić dziąsła.
  • Stosując żele na nadwrażliwość zębów, postępuj zgodnie z zaleceniami producenta.

Regularna higiena jamy ustnej i wizyty u stomatologa to najlepszy sposób na zapobieganie odsłonięciu szyjek zębowych.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak fluor chroni zęby?

Pasty do zębów nie tylko chronią przed próchnicą. Niektóre ich składniki pomagają „załatać” niewielkie ubytki w szkliwie Choć szkliwo zębów jest najtwardszą tkanką w organizmie człowieka, (w 96-98 proc. składa się z materii nieorganicznej - kryształków dwuhydroksyapatytu , reszta to związki organiczne i woda) trzeba je wspierać  regularnym szczotkowaniem zębów. Dzięki związkom fluoru, które są dodawane do past do zębów, szkliwo trudniej rozpuszcza się w kwaśnym środowisku jamy ustnej. Jeśli dziecku podaje się podczas wzrostu zębów niewielkie ilości fluoru (w wodzie lub tabletkach), zamiast hydroksyapatytu powstaje odporniejszy fluoroapatyt, który wzmacnia rosnące zęby. Podobne działanie na szkliwo ma fluor regularnie rozpuszczany w ślinie podczas codziennego mycia zębów. Oprócz tego fluorki zmieniają procesy życiowe mikroorganizmów żyjących w kamieniu nazębnym. Zmniejszają ich zdolność do metabolizowania cukrów i tym samym ilość wydzielanych przez nie kwasów. Dodatko

Jak mieć piękne zęby!

Jama ustna - piękne zęby, zdrowe dziąsła, zawsze świeży oddech To trudne do osiągnięcia marzenie wielu osób. Mimo ogromnego postępu, jaki dokonał się w stomatologii, pełnej dostępności szerokiego wachlarza środków higieny jamy ustnej i wiedzy jak zaradzić problemom, z zębami Polaków nie jest najlepiej. Doskonale sprawdza się tu przysłowie, - czym Jaś czy Marysia za młodu.... czyli do głosu ciągle dochodzą nawyki zaszczepione nam w czasach, gdy byliśmy dziećmi. Im później przychodzi nam je zmieniać - tym trudniej tego dokonać. Czasy się jednak zmieniają i piękne, zdrowe zęby są dziś jednym z warunków sukcesu życiowego. Cena jaką przychodzi płacić za zaniedbania jest bardzo wysoka. Szwankuje nasze zdrowie (infekcje bakteryjne, różnorodne stany zapalne), a długotrwałe zabiegi u stomatologa mogą zrujnować zasoby finansowe, o bólu i innych niedogodnościach nie wspomnę. Doskonale, więc sprawdza się przysłowie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Co najczęściej zagraża naszym zębom i dziąsło

Ćwiczenia usprawniające podniebienie miękkie

-           wywołanie ziewania przy nisko opuszczonej szczęce dolnej, język spoczywa na dnie jamy ustnej, -           płukanie gardła ciepłą wodą, -           lekki kaszel, język wysunięty, -           chrapanie na wdechu i wydechu, -           głębokie oddychanie przez jamę ustną przy zaciśniętych nozdrzach i przez nos przy zamkniętych ustach, -           wymawianie połączonych głosek tylnojęzykowych zwartych z samogłoskami np. /ga/, /go/, /ge/, /gu/, /gi/, /gą/, /gę/, tak samo wymawiać głoskę /k/, -           wypowiadanie sylab w połączeniu z głoską /k/, potem z /g/ na końcu, przedłużać zwarcie np.: /ak/, /ok./, /uk/, /ek/, /yk/, /ik/, /ąk/, /ęk/, -           dzieciom po przebytych operacjach rozszczepu podniebienia zaleca się także masaż, może on być wykonywany palcami lub szpatułką, masowanie zaczynamy od środka podniebienia twardego, masaż wykonujemy przed jedzeniem, gdy żołądek jest pusty, wywołujemy odruch wykrztuśny, powoduje to napięcie mięśni zwieraj